Президент Садыр Жапаров бир катар мамлекеттик-коомдук ишмерлерди, маданият, билим берүү тармагынын кызматкерлерин мамлекеттик сыйлыктар менен сыйлады. Бул тууралуу президенттин расмий сайтында жарыяланды. Ага ылайык Кыргыз Эл артисти наамы Бегайым Жайчиевага, Турусбек Жумалиевге, Алымкул Исаковго, Кайымбек Кускаковго, Кулбара Маматовага, Александра Марусичке, Гүлшан Молдоевага, Исабек Муратовго, Асылбек Өзүбековго, Реджабай Тажибаевге, Жолдош Эркимбаевге ыйгарылды. II даражадагы “Манас” ордени менен композитор Сардарбек Жумалиев, скульптор Виктор Шестопал, III даражадагы “Манас” ордени менен жазуучу Мелис Абакиров, генерал-майор Шейшенбек Байзаков, академик Алтай Бөрүбаев, генерал-майор Кубатбек Кожоналиев, профессор Мамбетакун Намазбеков, генерал-полковник Мырзакан Субанов сыйланды.

«Данакер» ордени менен академик Абдылдажан Акматалиев, «Даңк» ордени менен Кубанычбек Абдраков, Дамира Дөөлөталиева, Кубанычбек Козубеков, Болотбек Малдыбаев, Марат Сагымбаев, Гүлшайыр Садыбакасова, Геннадий Сироткин сыйланган.

Сыйлык-наам лагнадардын тоук тизмеси:

Кыргыз Республикасынын мамлекеттик сыйлыктары менен

сыйлоо жөнүндө

Кыргыз Республикасынын социалдык-экономикалык, интеллектуалдык жана маданий потенциалын өнүктүрүүгө олуттуу салым кошкондугу, ошондой эле кесиптик ишиндеги чоң жетишкендиктери үчүнтөмөнкүлөр:

сыйлансын:

II даражадагы “Манас” ордени менен:

Джумалиев Сардарбеккомпозитор, Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
К. Орозов атындагы академиялык эл аспаптар оркестринин дирижеру;  
Шестопал Виктор Арнольдович  скульптор;
III даражадагы “Манас” ордени менен:  
Абакиров Мелис  жазуучу;
Байзаков Шейшенбек Калильбекович“Эл аралык полиция академиясынын Кыргыз секциясы” коомдук бирикмесинин президенти, Бишкек шаары;  
Борубаев Алтай Асылкановичакадемик, Кыргыз Республикасынын Улуттук илимдер академиясынын математика институтунун директору;  
Кожоналиев Кубатбек АзатовичКыргыз Республикасынын Президентинин Администрациясынын Президенттин жана Министрлер Кабинетинин чечимдерин аткарууну контролдоо башкармалыгынын начальниги;  
Намазбеков МамбетакунБ.Н. Ельцин атындагы Кыргыз-Россия Славян университетинин интегративдүү жана практикалык окутуу борборунун профессору;  
Субанов Мырзакан Усурканович“Согуштун, Куралдуу Күчтөрдүн, укук коргоо органдарынын жана ооруктун эмгекчилеринин республикалык ардагерлер кеңеши” коомдук бирикмесинин төрагасы;  
“Данакер” ордени менен  
Акматалиев Абдылдажан Амантуровичакадемик, Кыргыз Республикасынын Улуттук илимдер академиясынын
Ч. Айтматов атындагы тил жана адабият институтунун директору;  
“Даңк” ордени менен:  
Абдраков Кубанычбек КасмакуновичКыргыз Республикасынын Министрлер Кабинетине караштуу Архитектура, курулуш жана турак-жай коммуналдык чарба мамлекеттик агенттигинин Шаар куруу жана архитектура мамлекеттик долбоорлоо институтунун курорттук-рекреациялык жана туристтик комплекстер боюнча Ысык-Көлдөгү филиалынын директору;  
Долоталиева Дамира ТемирбековнаКыргыз Республикасынын Соода, коомдук тамактануу, керек-жарак корпорациясы кызматчыларынын жана башка ишкерлердин кесиптик союзунун борбордук комитетинин төрагасы;  
Козубеков Кубанычбек“Манас тренинг борбору” жоопкерчилиги чектелген коомунун окуу бөлүмүнүн окутуучусу, Бишкек шаары;  
Малдыбаев Болотбек АбдыласовичИ. Арабаев атындагы Кыргыз мамлекеттик университетинин көркөм маданият жана билим берүү факультетинин музыка кафедрасынын профессору;  
Сагымбаев Марат АкимовичКыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигине караштуу Кыргыз курортология жана калыбына келтирип дарылоо илим-изилдөө институтунун директору;  
Садыбакасова ГүлшайырР. Абдыкадыров атындагы Ош облустук филармониясынын директору;  
Сиротин Геннадий ПавловичКыргыз Республикасынын Экономика жана коммерция министрлигине караштуу “Бишкек штамптоочу заводу” мамлекеттик ишканасынын инструменталдык цехинин начальниги;  
ыйгарылсын:   “Кыргыз Республикасынын эл артисти” ардак наамы:  
Джайчиева БегайымгаКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Кыргыз радиосу” радиостанциясынын режиссеру;  
Жумалиев Турусбек Канатбековичкережиссер, актер, “ТV-1 Ракета-Медиа” телекомпаниясынын алып баруучусу;  
Исаков Алымкул ДоорановичкеТ. Ажибаев атындагы Алай музыкалык драма театрынын директору;  
Кускаков Кайымбек КазиевичкеА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын хор солисти;  
Маматова Кулбара КазакбековнагаТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын камералык хорунун жогорку категориядагы башкы хормейстери;  
Марусич Александра ЕвгеньевнагаЧ. Айтматов атындагы Мамлекеттик улуттук орус драма театрынын жогорку категориядагы артисти;  
Молдоева Гулшан АбыкаевнагаКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Маданият-Тарых-Тил” телеканалынын жана “Кыргыз радиосу” радиостанциясынын алып баруучусу;  
Муратов Исабек АлибековичкеТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
К. Орозов атындагы академиялык эл аспаптар оркестринин артисти;  
Озубеков Асылбек АбазовичкеТ. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын директору;  
Таджибаев РеджабайгаБабур атындагы Ош мамлекеттик академиялык өзбек музыкалык драма театрынын артисти;  
Эркимбаев Джолдош АсановичМ. Жангазиев атындагы Кыргыз мамлекеттик куурчак театрынын жогорку категориядагы артисти;  
“Кыргыз Республикасынын эл жазуучусу” ардак наамы:  
Жетимишов Суранчыгажазуучу, драматург, сценарист, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
“Кыргыз Республикасынын эл акыны” ардак наамы:  
Дөлөев Өмүрбеккеакын, жазуучу;  
Рысбаев Жолочу Султановичкеакын, сатирачы, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
“Кыргыз Республикасынын эл сүрөтчүсү” ардак наамы:  
Жакыпов Жылкычы Турганбаевичкесүрөтчү, С.А. Чуйков атындагы Кыргыз мамлекеттик көркөм сүрөт окуу жайынын окутуучусу, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Сыдыков Базарбек Кимбилдиевичке  сүрөтчү-скульптор, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Турпанов Нарынкулгасүрөтчү, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
сыйлансын:   “Эрдик” медалы менен  
Орузбаев Нурлан АскарбековичКыргыз Республикасынын Афганстандагы Элчилигинин чарба башчысы – айдоочусу;  
“Даңк” медалы менен:  
Айбашов Ниязбек Тилебалдыевич“АНТ Профи” жоопкерчилиги чектелген коомунун директору, Ноокат району, Ош облусу;  
Айдаров Эркинбек Бабашович“Кыргыз Республикасынын финансы- экономикалык жана салык системасынын ардагерлер кеңеши” коомдук бирикмесинин төрагасынын орун басары, Бишкек шаары;  
Акулуев Шабын Кемелович  Кыргыз Республикасынын Транспорт жана коммуникациялар министрлигине караштуу Жол чарба департаментинин № 10 жол-эксплуатациялоо ишканасынын начальниги;  
Байгубатова Уулкан Жумашевна“Республикалык жоокерлердин энелери комитети” коомдук бирикмесинин төрагасы, Бишкек шаары;  
Бородей Григорий Александрович“Кумтор Голд Компани” жабык акционердик коомунун алтын ылгоочу фабрикасынын өндүрүш бөлүмүнүн жетекчиси;  
Даниярова Айжамал Насыровна  Б.Н. Ельцин атындагы Кыргыз-Россия Славян университетинин терапиялык дисциплиналар кафедрасынын доценти;  
Долматов Дмитрий Анатольевич“Tax&Business Low Consulting” (Тэкс & Бизнес Ло Консалтинг) жоопкерчилиги чектелген коомунун директору, Бишкек шаары;  
Кадыров Ысмайылжазуучу, Кыргыз Республикасынын Президентинин Иш башкармасынын адам ресурстарын башкаруу бөлүмүнүн Кыргыз Республикасынын Президентинин Администрациясынын ишин камсыз кылуу боюнча тобунун адиси;  
Кадырова Анаш“АЛТАЙ-МАНАС-ТАЛАС” коомдук бирикмесинин кеңешчиси, Бишкек шаары;  
Калчаева Жайнагул Тологоновнаырчы, Улуттук маданий борбордун эл чыгармачылыгын өнүктүрүү жана маданий эс алууларды уюштуруу бөлүмүнүн башкы адиси;  
Молдобаева Мария СатаровнаИ.К. Ахунбаев атындагы Кыргыз мамлекеттик медициналык академиясынын ички оорулар пропедевтикасы жана эндокринология курсу кафедрасынын башчысы;  
Орозакунов Жолдошбек Абдыкадырович“Кумтор Голд Компани” жабык акционердик коомунун кен администрациясынын вахтовка унаасынын айдоочусу;  
Табалдиева Нуржамал ОпошевнаТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
“Эл ырчысы Эстебес” фольклордук тобунун артисти;  
Турдумамбетов Омурбек ТоктосуновичКыргыз Республикасынын Транспорт жана коммуникациялар министрлигине караштуу “Кыргызжолтрансдолбоор” долбоорлоо-изилдөө институту” мамлекеттик ишканасынын курулуштарды көзөмөлдөө жана консультациялык кызматтарды көрсөтүү боюнча бөлүмүнүн туруктуу инженеринин жардамчысы;  
Шарафидинов МаратбекА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын башкы сүрөтчүсү, сүрөтчү-коюучусунун ассистенти;  
ыйгарылсын:   “Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген артисти” ардак наамы:  
Адракаев Совет ОскомбаевичкеТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын Ч. Исабаев атындагы “Камбаркан” фольклордук-этнографиялык ансамблинин артисти;  
Арыкбаев Замир Асылбековичкеырчы, Бишкек шаарынын мэриясынын маданият башкармалыгынын “Кыргыз-Руху” фольклордук ансамблинин солисти;  
Бекбердинова Джамиля РозалыевнагаТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
К. Орозов атындагы академиялык эл аспаптар оркестринин артисти;  
Досбаев Топчубай Жоробаевичкетеатр жана кино актеру, “Кыргызстан театр ишмерлер союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;  
Кучербаева Гулмира ЖоробековнагаТ. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын жогорку категориядагы артисти;  
Серкебаев Акылбек ЖакшылыковичкеЫсык-Көл облусунун Тоң районунун Кажы-Сай айылындагы балдар музыкалык мектебинин мугалими;  
Суймоналиев Нурлан ШаршенкуловичкеА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын опера солисти, жетектөөчү сахна чебери;  
Тилегенова Үмүт ЭсенгуловнагаА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын опера солисти;  
Халдарова Гулнара Имамидиновнага  эстрада ырчысы;
“Кыргыз Республикасынын маданиятына эмгек сиңирген ишмер” ардак наамы:  
Алимбаев Болот Алымкуловичкекинорежиссер, Т. Океев атындагы Улуттук “Кыргызфильм” киностудиясынын кинооператору;  
Алымбаев Абдрахман Мырзагуловичкеакын, “Манас” жана Чыңгыз Айтматов улуттук академиясы” мамлекеттик мекемесинин бөлүм башчысы;  
Асанкулов ОсмонкулгаТ. Эрматов атындагы Бишкек музыкалык-педагогикалык колледжинин мугалими;  
Асымова Дамира ЭсенгуловнагаКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Маалымат” чыгармачыл-өндүрүштүк бирикмесинин жогорку категориядагы режиссеру;  
Бубатаев Олжобай ТоктосуновичкеКыргыз Республикасынын “ЭлТР” мамлекеттик телерадиоберүү компаниясынын комментатору;  
Жумабеков Рысбай КырбаевичкеЖалал-Абад облустук медиаборборунун кабарчысы;  
Зарлыков БактыбеккеКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын жогорку категориядагы телеоператору;  
Имамадиев БактыбеккеКыргыз Республикасынын “Эркин-Тоо” мамлекеттик расмий гезитинин кабарчысы;  
Койчиева Венера СапарбековнагаБи-Би-Си (BBC) дүйнөлүк кызматынын Кыргыз кызматынын продюсери;  
Кунакунов Марискесүрөтчү, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Медеров Таир Тураровичкескульптор, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Нурматов Калдыбеккедоцент, Б. Бейшеналиева атындагы Кыргыз мамлекеттик маданият жана искусство университетинин хор дирижерлугу кафедрасынын башчысы;  
Омурова Зайра МолдогазиевнагаТ. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын алдындагы Театралдык окуу жайынын вокал боюнча  окутуучусу, профсоюздун төрагасы;  
Оросулбаева Асылбүбү МолдогазиевнагаЧ. Базарбаев атындагы Бишкек хореографиялык окуу жайынын классикалык бий боюнча педагог-хореографы;  
Осмонов ЖумабеккеК. Жантөшев атындагы Ысык-Көл облустук музыкалык драма театрынын режиссер-коюучусу;  
Соурбаева Сюита ОңолбековнагаКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Ала-Тоо 24” телеканалынын продюсери;  
Турдубаев Талайбек АбдразаковичкеОш мамлекеттик университетинин педагогика, психология жана дене-тарбия факультетинин башталгыч билим берүүнүн теориясы жана методикасы кафедрасынын доценти;  
Урмамбетов Догдурбай УсеновичкеБ. Бейшеналиева атындагы Кыргыз мамлекеттик маданият жана искусство университетинин окутуучусу, “Кыргыз Республикасынын композиторлор союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;  
Үмөтов Эрмек АсановичкеТалас облустук мамлекеттик медиа борборунун башкы директору;  
Халилова Хокума Бахрам кызына“Turkel” (Туркел) коомдук фондунун президенти;  
Шүкүралиева Майрамбү СүйүтбековнагаОш мамлекеттик университетинин искусство факультетинин музыкалык тарбиялоонун усулу, теориясы жана хорду дирижерлөө кафедрасынын доценти;  
“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген врачы” ардак наамы:  
Абдылдаева Зайна ЭсенкановнагаИ.К. Ахунбаев атындагы Кыргыз мамлекеттик медициналык академиясынын балдар ооруларынын пропедевтикасы кафедрасынын доценти;  
Алимкулов Адилбек АдановичкеОш облустар аралык балдар клиникалык ооруканасынын директорунун биринчи орун басары;  
Арзиев ИсамаматкаР.Г. Бауэр атындагы Жалал-Абад облустук кургак учукка каршы күрөшүү борборунун фтизиатр врачы;  
Арыкбаева Данакан КамаловнагаЖалал-Абад облусунун Базар-Коргон райондук жалпы дарыгердик практика борборунун директорунун орун басары;  
Асаналиева БейшегулгөТемир жол ооруканасынын кардиолог врачы, Бишкек шаары;  
Аскаров НазарбеккеЧүй облусунун Кемин райондук жалпы дарыгердик практика борборунун хирург врачы;  
Бекибаева КасиетхангаОш облусунун Алай райондук жалпы дарыгердик практика борборунун акушер-гинекологу;  
Жумалиева Айчурек ОсмонбековнагаЧ. Мамбетов атындагы Талас облустук бириктирилген ооруканасынын гинекология бөлүмүнүн башчысы;  
Иванюк Людмила ВладимировнагаБаткен облусунун Кызыл-Кыя шаардык жалпы дарыгердик практика борборунун акушер-гинекологу;  
Кабаева Динара ДжамалбековнагаКыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигинин алдындагы Эне жана баланы коргоо улуттук борборунун курч мүнөздөгү респиратордук патология бөлүмүнүн башчысы;  
Калжикеев Абдрасул МусатаевичкеКыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигинин Улуттук хирургия борборунун директорунун орун басары;  
Касымова Акылай КасымовнагаЫсык-Көл облусунун Каракол шаарындагы облустук үй-бүлөлүк медицина борборунун врач-рентгенологу;  
Койчукулов Досумбек Джусуповичке  Жалал-Абад облусунун Сузак райондук жалпы дарыгердик практика борборунун хирургия бөлүмүнүн башчысы;  
Кочконбаев АсаналигеОш облусундагы Кара-Кулжа райондук М. Жунусов атындагы жалпы дарыгердик практика борборунун неврология бөлүмүнүн башчысы;  
Кудайбердиев Таалайбек ЗулпукаровичкеКыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигинин алдындагы Жүрөк хирургиясы жана органдарды трансплантация илимий-изилдөө институтунун директору;  
Мусаев Жоомарт СалимжановичкеЖалал-Абад облустук клиникалык ооруканасынын балдар травматология-ортопедия бөлүмүнүн башчысы;  
Мырзалиев Молдалы ТөлөновичкеТалас облусунун Талас райондук жалпы дарыгердик практика борборунун директору;  
Оморова Джумагул АсановнагаКыргыз Республикасынын Президентинин Иш башкармасына караштуу “Клиникалык оорукана” мамлекеттик мекемесинин неврология бөлүмүнүн башчысы;  
Осмонов МаматисагаБаткен облусунун “Самаркандек” жалпы дарыгердик практика борборунун педиатр врачы;  
Осмонова Канышай КочербаевнагаЧүй облусунун Сокулук райондук жалпы дарыгердик практика борборунун Новопавловка айылынын үй-бүлөлүк дарыгерлер тобунун үй-бүлөлүк врачы;  
Саадакбаева Гулжамал Джумамудуновнагапедиатр врач, Кыргыз Республикасынын Президентинин Иш башкармасына караштуу “Клиникалык оорукана” мамлекеттик мекемесинин балдар бөлүмүнүн башчысы;  
Сутенова Анаркул КояйовнагаЧүй облусунун Токмок шаардык жалпы дарыгердик практика борборунун ымыркайлардын патологиясы жана балдар соматикасы бөлүмүнүн башчысы;  
Тобокалова СапарбугөС.Б. Данияров атындагы Кыргыз мамлекеттик медициналык кайра даярдоо жана квалификацияны жогорулатуу институтунун инфекциялык оорулар курсунун башчысы;  
Черикчиева Кызылгул БарадиновнагаБишкек шаарынын Биринчи май районунун № 7 үй-бүлөлүк медицина борборунун № 9 үй-бүлөлүк дарыгерлер тобунун жетекчиси;  
Чернецова Галина СтепановнагаБ.Н. Ельцин атындагы Кыргыз-Россия Славян университетинин урология кафедрасынын башчысы;  
Чокморова Үмүткан ЖусуповнагаКыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигинин Республикалык “КИЖС” борборунун директору;  
Шаяхметов Искендер БелековичкеБишкек шаарынын шашылыш медицина борборунун директору;  
“Кыргыз Республикасынын саламаттык сактоосуна эмгек сиңирген кызматкер” ардак наамы:  
Ниязалиева Сейнеп СабыржановнагаКыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигинин алдындагы Жүрөк хирургиясы жана органдарды трансплантация илимий-изилдөө институтунун башкы медициналык айымы;
Өмүралиев СабыргаНарын облусунун Нарын райондук жалпы дарыгердик практика борборунун Үч-Нура айылынын № 5 үй-бүлөлүк дарыгерлер тобунун фельдшери;  
Шамырканова Бакытбюбю МусилиновнагаБишкек шаарынын мэриясынын саламаттык сактоо башкармалыгынын медициналык жардам көрсөтүү жана электрондук саламаттык сактоо бөлүмүнүн башчысы;  
“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген мугалими” ардак наамы:  
Асанов Курманбек АбдышовичкеТалас облусунун Бакай-Ата районунун А. Арстанов атындагы орто мектебинин дене тарбия мугалими;  
Ашырбаева ХалимагаБаткен шаарынын С. Айтматов атындагы орто мектебинин математика мугалими;  
Байболотова Турсунгул Джумадыловнагапрофессор А. Молдокулов атындагы Улуттук инновациялык технологиялар мектеп лицейинин тарых мугалими, Бишкек шаары;  
Каримов Жоошбайгатарых мугалими, Баткен облусунун Лейлек районунун М. Баетов атындагы орто мектебинин социалдык педагогу;  
Мамаюсупов Омурзак ШерановичкеЖалал-Абад облусунун Ноокат районунун “Ноокат билимканасы” лицей-интернатынын математика мугалими;  
Тогузаков Канатбек БаратбаевичкеЫсык-Көл облусунун Жети-Өгүз районунун Жунуш уулу Жапар атындагы орто мектебинин география мугалими;  
Туратова Бүүсара АйтматовнагаБаткен облусунун Баткен районунун
Т. Садыков атындагы орто мектебинин тарых мугалими;  
Чыныбаева Маша Маданбековнагапенсионер, Нарын облусунун Ак-Талаа районунун Ш. Бейшеналиев атындагы орто мектебинин ардагер мугалими;  
“Кыргыз Республикасынын билим берүүсүнө эмгек сиңирген кызматкер” ардак наамы:  
Абылкасымова Гулмира МамытовнагаКыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим министрлигинин жогорку жана орто кесиптик билим берүү башкармалыгынын начальниги;  
Алымбеков Кенешбек АсанкожоевичкеМ. Рыскулбеков атындагы Кыргыз экономикалык университетинин товар таануу, товардык экспертиза жана ресторандык бизнес кафедрасынын башчысы;  
Турганбаев Токомбайга  Жалал-Абад облустук билим берүү усулдук борборунун усулчусу;  
Усенов Тынычбек ЖумабековичкеКыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим министрлигинин Жалал-Абад облусунун Сузак районунун билим берүү бөлүмүнүн башчысы;  
“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген экономисти” ардак наамы:  
Айдаров Салайдин АбдираевичкеКыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин VI чакырылышынын депутаты;  
Асаналиева Гулай АсанбековнагаКыргыз Республикасынын Финансы министрлигинин финансылык пландоо башкармалыгынын башкы адиси;
“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген куруучусу” ардак наамы  
Осеров Ибрагим КадировичкеКыргыз Республикасынын Транспорт жана коммуникациялар министрлигине караштуу “Кыргызжолтрансдолбоор” долбоорлоо-изилдөө институту” мамлекеттик ишканасынын курулуштарды көзөмөлдөө жана консультациялык кызматтарды көрсөтүү боюнча бөлүмүнүн туруктуу инженери;  
“Кыргыз Республикасынын илимине эмгек сиңирген ишмер” ардак наамы:  
Зулпукаров КапаргаОш мамлекеттик университетинин орус жана салыштырма тил илими кафедрасынын профессору, Лингвистикалык изилдөөлөр борборунун директору;  
Шаршеев КаныбеккеКыргыз Республикасынын Улуттук илимдер академиясынын                            
Ж. Жеенбаев атындагы Физика институтунун кристаллофизика жана радиометрия лабораториясынын башкы илимий кызматкери;  
“Кыргыз Республикасынын мамлекеттик кызматына
эмгек сиңирген кызматкер”
ардак наамы:  
Абдымамытов Батырбек СадыковичкеКыргыз Республикасынын Эмгек, социалдык камсыздоо жана миграция министрлигинин Кочкор райондук эмгек жана социалдык өнүктүрүү башкармалыгынын начальниги;  
Бейшенкулов Болот ТаштановичкеКыргыз Республикасынын коомчулукту өнүктүрүү жана инвестициялоо агенттигинин “Айылды суу менен камсыз кылууну жакшыртуу жана санитария” долбоорунун байланыш адиси;  
Керимов Памирбек НасыранбековичкеКыргыз Республикасынын Президентинин Администрациясынын Президенттин жана Министрлер Кабинетинин чечимдерин даярдоо боюнча башкармалыгынын уюштуруу иштер жана аймактар менен өз ара аракеттенүү бөлүмүнүн мамлекеттик инспектору;  
Надырбекова Салый ЖанузаковнагаКыргыз Республикасынын бажы кызматынын ардагери, бажы кызматынын полковниги;  
Садыкова СветагаКыргыз Республикасынын Маданият, маалымат, спорт жана жаштар саясаты министрлигинин коррупцияны алдын алуу маселелери боюнча секторунун башчысы;  
Токоев Абдикалил ТокоевичкеКыргыз Республикасынын Министрлер Кабинетине караштуу Интеллектуалдык менчик жана инновациялар мамлекеттик агенттигинин укук башкармалыгынын укуктук жактан камсыздоо бөлүмүнүн башчысы;  
“Кыргыз Республикасынын жергиликтүү өз алдынча башкаруусуна
эмгек сиңирген кызматкер”
ардак наамы  
Керимбаева Джыпар АбдыралиевнагаБишкек шаардык кеңешинин уюштуруу иштери бөлүмүнүн башкы адиси;  
“Кыргыз Республикасынын өнөр жайына эмгек
 сиңирген кызматкер”
ардак наамы  
Изабеков КалибайгаКыргыз Республикасынын Экономика жана коммерция министрлигинин алдындагы “Бишкек штамптоочу заводу” мамлекеттик ишканасынын автоматтык ротордук линияларды жөнгө салуучу;
“Кыргыз Республикасынын байланышына эмгек
 сиңирген кызматкер”
ардак наамы  
Кочконов Бекмамат ТурдалиевичкеКыргыз Республикасынын “ЭлТР” мамлекеттик телерадиоберүү компаниясынын техникалык директору;  
“Кыргыз Республикасынын айыл чарбасына эмгек
сиңирген кызматкер”
ардак наамы:  
Бокушов Тазабек ОмуржановичкеКыргыз Республикасынын Айыл чарба министрлигинин Ветеринардык жана фитосанитардык коопсуздук боюнча мамлекеттик инспекциясынын “Ак-Жол” чек ара ветеринардык контролдоо пунктунун башкы инспектору;  
Иманов Канат ЭлбековичкеКыргыз Республикасынын Айыл чарба министрлигинин Кыргыз мал чарба жана жайыт илимий-изилдөө институтунун кой жана эчки багуу жана селекциясы бөлүмүнүн жетектөөчү илимий кызматкери;  
“Кыргыз Республикасынын калкты тейлөө чөйрөсүнө эмгек сиңирген кызматкер” ардак наамы:  
Мусабаев НурбеккеКыргыз Республикасынын Эмгек, социалдык камсыздоо жана миграция министрлигинин Бишкек шаардык иш менен камсыз кылууга көмөктөшүү башкармалыгынын кесиптик багыт берүү жана жаштар саясаты бөлүмүнүн жетектөөчү адиси;  
Такырбашева Гүлбарчын Шаршенкуловнага  “Манас” социалдык айылы” коомдук бирикмесинин төрагасы;
“Кыргыз Республикасынын дене тарбиясына жана спортуна
эмгек сиңирген кызматкер”
ардак наамы  
Оморканов Анварбек НасыбековичкеКыргыз Республикасынын хоккей федерациясынын президенти, Улуттук олимпиада комитетинин вице-президенти;  
Кыргыз Республикасынын Ардак грамотасы менен сыйлансын:  
Абакиров Илисбек Чокаевич  “Транс Ойл Сервис” жоопкерчилиги чектелген коомунун директору, Тоң району, Ысык-Көл облусу;  
Абдрасулов Казакбай КутузовичЧүй облусунун Панфилов райондук сырттан окуу орто мектебинин орус тили жана адабият мугалими;  
Адаханов Дооронбек Адаханович“МедиаХолдинг “Пирамида”  жоопкерчилиги чектелген коомунун башкы директору, Бишкек шаары;  
Айсаев Жусуп ОсмоновичК. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын салттуу музыка жана эл аспаптар кафедрасынын доцентинин милдетин аткаруучу;  
Айталиев Анарбек ТагайматовичА. Изибаев атындагы Кыргыз мамлекеттик циркинин жогорку категориядагы артисти;  
Айткулов Дөөлөтбек КайымовичОш облусунун Кара-Кулжа районунун М. Абакиров атындагы орто мектебинин орус тили жана адабият мугалими;  
Акматкулов Момунбек Астаркулович“Галерея М” жеке галереянын сүрөтчүсү, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Акматов Кармышалы Раимовичпенсионер, эркин күрөш боюнча СССРдин спорт чебери;  
Алимбеков Муса ШаршеналиевичЖ. Баласагын атындагы Кыргыз улуттук университетинин юридикалык факультетинин ишкердик жана процессуалдык укук кафедрасынын доценти;  
Аманканова Бегайым ХалиловнаКыргыз Республикасынын Санариптик ɵнүктүрүү министрлигине караштуу Архив кызматынын Борбордук мамлекеттик кинофотофонодокументтер архивинин директору;  
Ананьева Антонина АлександровнаКыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Аппаратынын жалпы бөлүмүнүн башкы адиси;  
Анисимова Людмила ИвановнаКыргыз Республикасынын Экономика жана коммерция министрлигине караштуу “Бишкек штамптоочу заводу” мамлекеттик ишканасынын пландоо боюнча башкы адиси;  
Апазов Жыргалбекакын, журналист;  
Апсаматов Улукбек АскатбековичКыргыз Республикасынын Мамлекеттик катчысынын жардамчысы;  
Атаканова Гулжамал Туралиевнакиноактриса, сатира артисти, алып баруучу;  
Атакулова Мерим АбдыкеримовнаОш технологиялык университетинин магистратура бөлүмүнүн башчысы;  
Ахметов Белек КуватовичКыргыз Республикасынын Коопсуздук кеңешинин катчылыгынын талдоо жана болжолдоо секторунун башчысы;  
Бакиров Мамасадык СабировичКыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин VI чакырылышынын депутаты;  
Бактияров Алмазбек ТынарбековичКыргыз Республикасынын Өзгөчө кырдаалдар министрлигинин жарандык коргонуу бөлүмүнүн начальниги – Чүй облусу боюнча башкармалыгынын начальнигинин орун басары;  
Бегалиев Мурзабек Акимович“Кыргызайылтехсервис” Лизинг компаниясы” ачык акционердик коомунун башкы директору;  
Бейшекеев Эдил КурманбековичТалас шаардык “Таза суу” муниципалдык ишканасынын суу менен камсыздоо боюнча инженери;  
Гулматова Гульбарахан АбдурахмановнаБаткен облусунун Кадамжай районундагы М. Нияз атындагы № 37 мектеп-гимназиясынын социалдык педагогу, англис тили мугалими;  
Давузова-Абдыраимова Софиян Севазовнатеатр жана хор жамааттарынын жетекчиси;  
Донбаева Нурайым ЧыныбековнаТалас облусунун Бакай-Ата районунун Шаршенбай атындагы жалпы билим берүү орто мектебинин директору;  
Жолдошова Жамила КолдошовнаЖалал-Абад облустук билим берүү методикалык борборунун кыргыз тили жана адабияты боюнча бөлүмүнүн башчысы;  
Жумашова Назгуль КубанычбековнаКыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигине караштуу Эне жана баланы коргоо улуттук борборунун медициналык реабилитация бѳлүмүнүн жетекчиси;  
Жунушов Рысбек ӨмүрбековичБ. Бейшеналиева атындагы Кыргыз мамлекеттик маданият жана искусство университетинин оркестр дирижерлугу кафедрасынын окутуучусу;  
Жээналиева Гулнара МаратовнаЖалал-Абад облустук клиникалык ооруканасынын жугуштуу оорулар бөлүмүнүн башчысы, Жалал-Абад облусунун башкы инфекционисти;  
Ибраимова Джипара ЭсенжановнаА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын режисер-коюучусу, вокал боюнча концертмейстери;  
Исаев Бакбур МаметовичКыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Иш башкармалыгынын материалдык-техникалык жактан камсыз кылуу бөлүмүнүн башчысы;  
Ишеналиева Аида ОгобековнаКыргыз Республикасынын Президентине караштуу Мамлекеттик тил жана тил саясаты боюнча улуттук комиссиясынын тил саясаты жана уюштуруу иштери бөлүмүнүн начальниги;  
Каленова АйчүрөкНарын облусунун Ат-Башы районунун К. Мамбеталиев атындагы орто мектебинин физика мугалими;  
Капалбаев Октябрь ЭркиновичКыргыз Республикасынын Президентинин Администрациясынын саясий жана экономикалык изилдөөлөр башкармалыгынын изилдөөлөр, саясатты иштеп чыгуу жана реформаларды ишке ашыруу бөлүмүнүн эксперти;  
Карагулов Талант КубанычбековичКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Сармерден Кыз-Жигит” теледолбоорунун сценаристи, алып баруучусу;  
Квас Екатерина Семеновна “Тазалык” муниципалдык ишканасынын Биринчи май участогунун коомдук жайларын тазалоочусу;  
Копоев Нурдөөлөт Азисович“Учур” мамлекеттик жаштар театрынын жогорку категориядагы актёру;  
Курманалиев Руслан СейитбековичБ. Кыдыкеева атындагы Кыргыз мамлекеттик жаштар жана жаш көрүүчүлөр театрынын жогорку категориядагы артисти;  
Кырбашов Асамат ТокоевичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
А. Джумахматов атындагы кыргыз мамлекеттик академиялык симфониялык оркестринин артисти;  
Луговая Светлана Александровна  акын, балдар жазуучусу;
Маккамов КаламбекА. Жайнаков атындагы Баткен облустук музыкалык-драма театрынын артисти;  
Маматова Салыйма КазакбековнаА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын  опера солисти, сахнанын алдыңкы чебери, опера труппасынын инспектору;  
Мамырбаев Канай АбдыракуновичКыргыз Республикасынын Экономика жана коммерция министрлигинин техникалык жөнгө салуу жана метрология башкармалыгынын техникалык регламенттер, стандарттар жана ченөөлөрдүн бирдейлигин камсыздоо боюнча иштерди координациялоо бөлүмүнүн башкы адиси;  
Маткеримов Султанбек Ашырбекович“Ашырбек-Ата” асыл тукум фермасынын төрагасы, Ысык-Ата району, Чүй облусу;  
Матраимова Аптовхан КудайбергеновнаБаткен облусунун Кадамжай райондук жалпы дарыгердик практика борборунун № 26 үй-бүлөлүк дарыгерлер тобунун улуу медайымы;  
Мендебаиров Кенжекул ИбрагимовичМ. Рыскулов атындагы Нарын облустук мамлекеттик академиялык музыкалык драма театрынын артисти;  
Минбаев Эркенбек ГыламовичБаткен облусунун Кызыл-Кыя шаардык жалпы дарыгердик практика борборунун операциялык бөлүмүнүн башчысы, хирург врачы;  
Мокеев Тынчтык Мелисович“Кумтор Голд Компани” жабык акционердик коомунун тоо-кен өндүрүшү башкармалыгынын тоо-кен өндүрүшү менеджери;  
Молдошев АдылбекИ. Арабаев атындагы Кыргыз мамлекеттик университетинин химия жана аны окутуунун технологиясы кафедрасынын профессору;  
Мукашев Керимкул ТуратовичКыргыз Республикасынын Президентинин Иш башкармасына караштуу “Автотранспорттук ишкана” мамлекеттик мекемесинин айдоочусу;  
Мурзакматов ТукешНарын облусунун Ак-Талаа райондук жалпы дарыгердин практика борборунун рентгенолог-врачы;  
Нургазиев Маратбек БекишовичКыргыз Республикасынын Экономика жана коммерция министрлигине караштуу “Бишкек штамптоочу заводу” мамлекеттик ишканасынын автоматтык ротордук линияларды жөнгө салуучусу;  
Ормонова Азизакан ИсаевнаОш облустар аралык бириккен клиникалык ооруканасынын нейрохирургия бөлүмүнүн дарыгери;  
Орозбаева Давлаткан Тагайевна“Тазалык” муниципалдык ишканасынын Ленин участогунун коомдук жайларын тазалоочусу;  
Осмонкулова Гулгакы УвалиевнаТалас облустук чет тилдер лицей-комплексинин англис тили мугалими, психологу;  
Осмонов ИсаК. Тыныстанов атындагы Ысык-Көл мамлекеттик университетинин табигый илимдер кафедрасынын доценти;  
Сабирова Барнахан АзатовнаКыргыз Республикасынын Акыйкатчысынын басма сөз катчысы;  
Сагынбаев Садырбек Айыпжанович  “Аян” театрынын көркөм жетекчиси;
Самакова Толкун КалмурзаевнаЧүй облусунун Москва районунун “Бакыт” бала бакчасынын директору;  
Сатыбалдиева Айгуль Курмамбековна“Мир” мамлекеттер аралык телерадиокомпаниясы” жабык акционердик коомунун Кыргыз Республикасынын Улуттук филиалынын башкы редактору;  
Сатылганова Асылкан АбыковнаЧүй облусунун Кара-Балта шаарынын
А.С. Макаренко атындагы № 10 инновациялык мектеп-гимназиясынын математика мугалими;  
Султангазиева АнарханНарын облусунун Ак-Талаа районунун Байымбет атындагы орто мектебинин математика мугалими;  
Султанов Тынчылык ТоктобаевичНарын облустук медиаборборунун
Ат-Башы району боюнча корреспонденти;  
Султанова Лимакан ОсмонкуловнаКыргыз Республикасынын Финансы министрлигинин Борбордук казыналыгынын чыгымдар бөлүмүнүн башчысы;  
Темирбаев Абибилла АкматалиевичБаткен облусунун Кадамжай районунун Үч-Коргон токой чарбасынын директору;  
Токтобекова Асем Каримовна  эстрада ырчысы, Т. Океев атындагы улуттук “Кыргызфильм” киностудиясынын актрисасы;  
Толмачева Инна ИвановнаК. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын улук окутуучусу;  
Тулобердиева Дамира МукашевнаКыргыз Республикасынын Министрлер Кабинетине караштуу Интеллектуалдык менчик жана инновациялар мамлекеттик агенттигинин алдындагы Интеллектуалдык менчик мамлекеттик фондунун чыгармачылык демилгелерди шыктандыруу бөлүмүнүн башчысы;  
Туманова Бурулуш ШамшиевнаКыргыз Республикасынын Эмгек, социалдык камсыздоо жана миграция министрлигине караштуу Токмок № 2 аралаш психоневрологиялык социалдык стационардык мекемесинин директору;  
Туржанова Күлүмкан СубаналиевнаТалас облусунун Талас райондук жалпы дарыгердик практика борборунун Көпүрө-Базар участкалык ооруканасынын медициналык айымы;  
Уланов Азаматактер, “Way Studio” чыгармачылык киномектебинин көркөм жетекчиси;  
Шабданбеков Жеңишбек ТураровичКыргыз Республикасынын Президентинин Иш башкармасынын мамлекеттик мүлктү башкаруу бөлүмүнүн башчысы;  
Шабданбеков Кумар“Ак-Кула” жабык акционердик коомунун директору, Манас району, Талас облусу;  
Шабданов Бакытбек КасмалиевичКыргыз Республикасынын Экономика жана коммерция министрлигинин техникалык жөнгө салуу жана метрология башкармалыгынын начальниги;  
Шакирова НурийпаНарын облусунун Ак-Талаа райондук жалпы дарыгердик практика борборунун № 7 үй-бүлөлүк дарыгерлер тобунун Тоголок Молдо айылынын үй-бүлөлүк врачы;  
Шаршеев Бакыт Октябрович“Манас” эл аралык аэропорту” ачык акционердик коомунун башкы директору – башкарманын төрагасы;  
Шаршенова Назира Солтоевна  ырчы, сатира артисти, алып баруучу;  
Шергазиев Уранбек Адиевич  К.И. Скрябин атындагы Кыргыз улуттук агрардык университетинин проректору;  
Шорохова Тажинса ОрозбаевнаБаткен облустук үй-бүлөлүк дарыгерлер борборунун № 5 үй-бүлөлүк дарыгерлер тобунун үй-бүлөлүк врачы;  
Ырысбеков Акылбек Саткынбекович   “Тазалык” муниципалдык ишканасынын Свердлов участогунун катуу-тиричилик таштандыларын чыгаруу боюнча айдоочусу;  
Эрназарова Алтынкыз АбдылкалиловнаЖалал-Абад облустук клиникалык ооруканасынын төрөт үйүнүн акушер- гинекологу;  
Эсенбаева Сайрагүл ОсмоновнаЧ. Айтматов атындагы Мамлекеттик улуттук орус драма театрынын артисти, “Кыргызстан театр ишмерлери союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;  
Юнусов Абдужалил Мажитовичдзюдо боюнча Кыргыз Республикасынын улуттук курама командасынын башкы машыктыруучусу;  
“Каганат инвест” жоопкерчилиги чектелген коому;  
“СМА Групп” жоопкерчилиги чектелген коому.  

Кыргыз Республикасынын

Президенти                                                           С.Н. Жапаров

ПИКИР КАЛТЫРЫНЫЗ

Please enter your comment!
Please enter your name here