Президент Сооронбай Жээнбеков Кыргыз Республикасынын социалдык-экономикалык, интеллектуалдык жана маданий потенциалын өнүктүрүүгө олуттуу салым кошкондугу, кесиптик ишиндеги чоң жетишкендиктери үчүн, ошондой эле Кыргыз Республикасынын Көз карандысыздыгынын күнүнө карата «Кыргыз Республикасынын мамлекеттик сыйлыктары менен сыйлоо жөнүндө» Жарлыкка кол койду.

Эгемендик күнүнө карата кол коюлган жарлыкка ылайык, өлкөнүн өнүгүшүнө ар тараптан салым кошкон 170тен ашуун адамга өз ишиндеги жетишкендери үчүн мамлекеттик сыйлыктар ыйгарылды.

Алардын арасында экинчи даражадагы «Манас» ордени менен Эл артисттери Жамал Сейдакматова, Самарбүбү Токтакунова сыйланды. Ал эми үчүнчү даражадагы «Манас» орденине акын Надырбек Алымбеков, Кыргыз-Өзбек университетине караштуу Котормо жана окуу китептерин басып чыгаруу борборунун жана «Табигый таш» илимий-изилдөө борборунун директору Мухаммаджан Мамасаидов татыктуу болушту.

Ошондой эле «Avia Trafic Company» («Авиа Траффик Компани») жоопкерчилиги чектелген коомунун башкы директору Алик Аскаров, И.Ахунбаев атындагы Кыргыз мамлекеттик медициналык академиясынын факультеттик хирургия кафедрасынын башчысы Рахатбек Оморов «Даңк» орденин алды.

Ал эми «Кыргыз эл акыны» наамы акындар Карбалас Бакиров, Абдыжапар Эгембердиевге ыйгарылды.

«Кыргыз эл артисти» деген наам актёрлор менен Шаршеналы Дүйшөнкуловго, ырчылардан Замира Мавляновага, Бакыт Шатеновго жана Жумагүл Жумалиевага берилди. «Эмгек сиңирген артист» наамы Ош улуттук драма театрынын артисти Рашбек Асановго, композитор Сатылган Осмоновго, актриса Калича Сейдалиевага берилди.

Жазуучу Кубатбек Жусубалиевге «Кыргыз эл жазуучусу» наамы ыйгарылса, Дүйшөн Жолчуев «Эл сүрөтчүсү» наамына татыган. Акындар Фатима Абдалова, Атантай Акбаров, режиссёр, драматург Аманбек Жапаров жана башкалар «Маданиятка эмгек сиңирген ишмер» наамын алса, дагы бир катары «Эмгек сиңирген артист», ар түрдүү кесиптеги ондогон кишиге президенттин ардак грамотасы жана башка сыйлыктар берилди.

Ошондой эле «Даңк» медалы Баткен облусунун Кадамжай районунун Кереге-Таш айылынын тургуну Мурзапаша Маматовго калктын жашоо шарттарын жакшыртууга багытталган Ак-Корум-Кереге-Таш ирригациялык каналын куруу боюнча социалдык маанилүү долбоорду демилге кылгандыгы жана ишке ашыргандыгы үчүн берилди.

Мындан сырткары бир катар жарандар билим берүү жана илим, саламаттык сактоо, экономика, айыл чарба, өнөр жай жана спорт тармагына сиңирген эмгеги, жетишкендиктери үчүн мамлекеттик сыйлактарга татыды. Сыйлык алгандардын арасында аскер кызматкерлери да бар.

Төмөндө сыйлыкка татыгандардын тизмеси толугу менен:

II даражадагы “Манас” ордени менен:

Сейдакматова Жамал “Туңгуч” жаштар драма театрынын кɵркɵм жетекчиси, “Кыргызстан театр ишмерлер союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Токтахунова Самарбүбү комузчу, К. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын элдик ырдоо кафедрасынын профессору;  

III даражадагы “Манас” ордени менен:

Алымбеков Надырбек акын, котормочу, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Мамасаидов Мухаммаджан Ташалиевич Кыргыз-Өзбек университетинин алдындагы Котормо жана окуу китептерин басып чыгаруу борборунун жана “Табигый таш” илимий-изилдөө борборунун директору;  

“Даңк” ордени менен:

Аскаров Алик Бакеевич “Avia Trafic Company” (Авиа Траффик Компани) жоопкерчилиги чектелген коомунун башкы директору;  
Оморов Рахатбек Арсыбекович И.К. Ахунбаев атындагы Кыргыз мамлекеттик медициналык академиясынын факультеттик хирургия кафедрасынын башчысы;  

“Даңк” медалы менен:

Базарбаева Зайна Касымовна Ош облусунун Өзгөн районундагы “Касым-Ата” асыл тукум жылкы чарбасынын жетекчиси;  
Жолдошов Туйгун “Кыргыз Республикасынын Баткен облусунун согуштун, эмгектин, куралдуу күчтөрдүн, укук коргоо органдарынын ардагерлеринин жана ооруктагы эмгекчилердин облустук кеңеши” коомдук бирикмесинин төрагасы;  
Кучкачов Шукурбек Шабданович “Кыргыз республикалык майыптар коому” коомдук бирикмесинин төрагасы;  
Насыров Вадим Алиярович И.К. Ахунбаев атындагы Кыргыз мамлекеттик медициналык академиясынын оториноларингология кафедрасынын башчысы;  
Рысалиев Табылды Карымбаевич Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Иш башкармалыгынын каржылоо жана эсеп жүргүзүү бөлүмүнүн башчысы;  
Султанов Бекболот Мырзакасымович “Кыргызнефтегаз” ачык акционердик коомунун технологиялык транспорт башкармалыгынын начальниги;  
Сюй Виктор Петрович “ФМУ-1” жоопкерчилиги чектелген коомунун директору, Бишкек шаары;  
Чолова Айнагүл Торгоевна Кыргызстан калкы ассамблеясынын маданият жана билим берүү боюнча эксперти;  
Юлдашева Азиза Узгеновна “Жер Азыгы” Кыргызстан агробизнесмендер ассоциациясынын аткаруучу директору;  

берилсин:

“Кыргыз Республикасынын эл артисти”

деген ардактуу наам:

Асанов Рашбекке С. Ибраимов атындагы Ош улуттук драма театрынын артистине;  
Осмонов Сатылганга композитор, “Кыргыз Республикасынын композиторлор союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсүнө;  
Сейдалиева Калича Осмонбековнага Т. Абдымомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артистине;  

“Кыргыз Республикасынын эл жазуучусу”

деген ардактуу наам

Жусубалиев Кубатбекке жазуучуга;  

“Кыргыз Республикасынын эл акыны”

деген ардактуу наам:

Бакиров Карбаласка акын, “Эркин Тоо” Кыргыз Республикасынын мамлекеттик расмий гезитинин маданият, илим, спорт жана туризм бɵлүмүнүн башчысына;  
Эгембердиев Абдыжапар Бекбосуновичке акын, “Ысык-Көл кабарлары” облустук гезитинин башкы редактору, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин Ысык-Көл облустук бөлүмүнүн төрагасына;  

“Кыргыз Республикасынын эл сүрөтчүсү”

деген ардактуу наам

Жолчуев Дүйшөнгө скульптор, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсүнө;  

“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген артисти”

деген ардактуу наам:

Абдивахитов Адыл Телавалдиевичке Барпы атындагы Жалал-Абад облустук драма театрынын кɵркɵм жетекчисине;  
Абдрахманов Курсант Барктабасовичке К. Жантөшев атындагы Ысык-Көл облустук музыкалык драма театрынын директору, артистине;  
Алсеитова Алмагүл Токтакуновнага К. Медетбеков атындагы Талас облустук музыкалык драма театрынын артистине;  
Аралбаев Жоробек Эркинбаевичке театр жана кино артисти, “Кыргызстан кинематографисттер союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсүнө;  
Жигулёва Ольга Николаевнага Ч. Айтматов атындагы Мамлекеттик улуттук орус драма театрынын жетектɵɵчү сахна чеберине;  
Кожомжаров Абди Дыйканбаевичке Р. Абдыкадыров атындагы Ош облустук филормониясынын солистине;  
Кыйыкбаева Айсалкын Рыскуловнага Т. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артистине;  
Мадрахимова Хаятхан Абиджановнага Бабур атындагы Ош мамлекеттик академиялык ɵзбек музыкалык драма театрынын артистине;  
Ниязбаева Кульнура Мухаметовнага А. Малдыбаев атындагы Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын опера солисти – сценанын жетектɵɵчү сахна чеберине;  
Рысалиев Шерик Эшенкуловичке Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук мамлекеттик филармониясынын Ч. Исабаев атындагы “Камбаркан” фольклордук-этнографиялык ансамблинин артистине;  
Талипов Эгембердиге Ош мамлекеттик университетинин искусство факультетинин музыкалык аспаптар жана ырдоо кафедрасынын доцентине;  
Токтобаев Болотбек Жакыповичке обончу, аткаруучуга;    
Тургумбаева Айнур Жанузаковнага Б. Кыдыкеева атындагы Кыргыз мамлекеттик жаштар театрынын артистине;  
Турсункулов Камчыбек Саиповичке ырчы-композиторго;    

“Кыргыз Республикасынын маданиятына

эмгек сиңирген ишмер” деген ардактуу наам:

Абдалова Фатима Садыковнага акын, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсүнө;  
Акбаров Атантайга акын, обончу, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсүнө;  
Жапаров Аманбек Дилденбаевичке артист, режиссер, драматург, Кыргыз-Түрк “Манас” университетинин искусство факультетинин театралдык искусство бөлүмүнүн ага окутуучусуна;  
Жунушалиев Турганбек Шакировичке Ысык-Көл облустук телерадиоберүү компаниясынын башкы редакторуна;  
Запольский Виктор Михайловичке “Дело №” республикалык гезитинин уюштуруучусуна;  
Ибраимова Жамал Ибраимовнага Ч. Базарбаев атындагы Бишкек хореографиялык окуу жайынын методист-хореографына;  
Иманкулов Жумамедель Жумабаевичке Кыргыз Республикасынын Маданият, маалымат жана туризм министрлигинин “Кыргызреставрация” илимий-изилдөө долборлоо институтунун директоруна;  
Калчабаева Бурул Макыповнага драматургга;    
Касмамбетова Гүлнара Сапарбековнага Би-Би-Синин Кыргыз кызматынын башкы редакторуна, Лондон шаары, Улуу Британия;  
Кулумбаева Гүлмира Өмүркуловнага Кыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Маданият-Тарых-Тил” телеканалынын шеф-редакторуна;  
Матаев Жусупка живописчи, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсүнө;  
Момаханова Арман Керимкуловнага Бишкек шаарынын мэриясынын Маданият башкармалыгынын музейлеринин бириккен дирекциясынын директоруна;  
Мусин Ержан Сейсеновичке “Кыргызстандын казактарынын ассоциациясы” коомдук бирикмесинин мүчөсү, Кыргызстан калкы ассамблеясынын “Достук” ансамблинин солистине;  
Нарозя Владимир Владимировичке “Кыргыз Республикасынын “Берегиня” украин коому” коомдук бирикмесинин төрагасы, “Барвинок” украин элдик ансамблинин көркөм жетекчиси, Кыргызстан калкы ассамблеясынын президиумунун мүчөсүнө;  
Нуркамилова Зуурага “Сулайман-Тоо” улуттук тарыхый археологиялык музей-комплексинин Ноокат районундагы филиалынын
У. Салиева атындагы музейинин жетекчиси, “Уркуянын урпактары” элдик фольклордук-этнографиялык ансамблинин жетекчисине;  
Пазылов Абибиллага адабиятчы, жазуучу, И.К. Ахунбаев атындагы Кыргыз мамлекеттик медициналык академиясынын басма сөз-катчысы, Ш. Термечиков атындагы Чүй облустук драма театрынын адабият бөлүмүнүн башчысына;  
Рысбаев Жолочу Султановичке акын, сатирачыга;    
Сухомлинова Ольга Семеновнага А. Осмонов атындагы Кыргыз Республикасынын Улуттук китепканасынын улуттук библиография бɵлүмүнүн башкы библиографына;  
Эшбаев Мамыралыга Ош мамлекеттик университетинин искусство факультетинин деканына;    

“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген врачы”

деген ардактуу наам:

Абдыкадрова Гүлипага Чүй облусунун Жайыл райондук бириккен үй-бүлөлүк медицина борборунун № 1 үй-бүлөлүк дарыгерлер тобунун врачына;  
Джунушова Нургүл Ташкеевнага Чүй облусунун Чүй райондук аймактык ооруканасынын неврология бөлүмүнүн врачы-невропатологуна;  
Ишембаева Күлнариге врач, Баткен облустук бириккен ооруканасынын Кадамжай үй-бүлөлүк медицина борборунун № 2 дарыгерлер тобунун жетекчисине;  
Молдогазиева Канымкүлгө Ош шаардык клиникалык ооруканасынын кардиология бөлүмүнүн врач-кардиологуна;  
Молдокунова Гүлкайыр Касымовнага Ысык-Көл облусунун Ак-Суу райондук үй-бүлөлүк медицина борборунун “Ак-Тилек” үй-бүлөлүк дарыгерлер тобунун врачына;  
Сарыкбаев Каныбекке Ош облустук кургак учукка каршы күрөшүү борборунун үчүнчү дарылоо бөлүмүнүн врачына;  
Ташбаева Сүйүмкан Азимбаевнага Жалал-Абад облусунун Аксы аймактык ооруканасынын балдар бөлүмүнүн врачына;  
Ташибекова Гүлнара Адыловнага Бишкек шаарынын № 17 үй-бүлөлүк медицина борборунун директоруна;  
Тойгонбеков Айвар Кенешбековичке Кыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигинин алдындагы Улуттук онкология жана гематология борборунун жетектөөчү илимий кызматкерине;  
Тургумбаев Жамалбек Жумадиловичке Кыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигине караштуу Улуттук госпиталдын № 3 неврология бөлүмүнүн башчысына;  
Умарова Светлана Ибрагимовнага Б. Ельцин атындагы Кыргыз-Россия Славян университетинин педиатрия жана стоматология адистиктери боюнча № 1 терапия кафедрасынын доцентине;  
Чубаков Тулегенге С.Б. Данияров атындагы Кыргыз мамлекеттик медициналык кайра даярдоо жана квалификацияны жогорулатуу институтунун фтизиопульмонология кафедрасынын башчысына;  
Шукурбаев Кубанычбек Абдыбаевичке Бишкек травматология жана ортопедия илимий-изилдөө борборунун политравма хирургиясы бөлүмүнүн башчысына;  

“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген куруучусу”

деген ардактуу наам:

Агдеев Эсгер Гатаевичке “Кыргызгражданстрой” өндүрүштүк-курулуш фирмасы” жоопкерчилиги чектелген коомунун директоруна, Бишкек шаары;  
Раисова Нарима Алмазбековнага Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнө караштуу Архитектура, курулуш жана турак жай-коммуналдык чарба мамлекеттик агенттигинин архитектура жана техникалык нормалоо башкармалыгынын башкы адисине;  

“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген мугалими”

деген ардактуу наам:

Атаева Сайрагүл Токтосуновнага Бишкек шаарынын Т. Сатылганов атындагы № 69 окуу-тарбия комплекс-гимназиясынын директоруна;  
Баялышова Сагынбүбү Кутманкуловнага Талас облусунун Манас районундагы “Бала-Саруу” жалпы билим берүү орто мектебинин мугалимине;  
Жумалиева Роза Бусурманкуловнага Бишкек шаарынын Р. Шүкүрбеков атындагы № 38 мектеп-гимназиясынын окуу-тарбия комплексинин директоруна;  
Иманалиева Динар Капашовнага Бишкек шаарынын Ж. Садыков атындагы № 84 жалпы билим берүү орто мектебинин директоруна;  
Нефедова Ирина Васильевнага Баткен шаарынын Ж. Бөкөнбаев атындагы орто мектебинин башталгыч класстарынын мугалимине;  
Осмонова Айна Мухитдиновнага Нарын облусунун Ак-Талаа районундагы Ш. Бейшеналиев атындагы орто мектебинин биология мугалимине;  

“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген юристи”

деген ардактуу наам:

Асаналиев Тилекке Эл аралык жогорку медициналык мектебинин укук коргоо органдары менен иштөө боюнча ректорунун кеңешчиси, “Кыргызстан эл аралык университети” окуу-илимий-өндүрүштүк комплексинин эл аралык укук кафедрасынын профессоруна;  
Галиева Жаркынай Душаевнага Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнө караштуу Мамлекеттик миграция кызматынын Россия Федерациясындагы өкүлчүлүгүнүн жетекчисинин орун басарына;  

“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген экономисти”

деген ардактуу наам:

Кожошев Арзыбек Орозбековичке Кыргыз Республикасынын Улуттук стратегиялык изилдөөлөр институтунун директорунун кеңешчисине;  
Сатылганова Сабыркул Калиевнага Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнө караштуу Монополияга каршы жөнгө салуу мамлекеттик агенттигинин жөнгө салынуучу чөйрөлөр башкармалыгынын башкы адисине;  

“Кыргыз Республикасынын илимине эмгек сиңирген ишмер”

деген ардактуу наам:

Дөөлөткелдиева Тинатинге Кыргыз-Түрк “Манас” университетинин айыл чарба факультетинин өсүмдүктөрдү коргоо бөлүмүнүн башчысына;  
Конкобаев Кадыралиге Казакстан Республикасынын Нур-Султан шаарынын Эл аралык Түрк академиясынын ага серепчиси;  
Мукасов Ысманалы Мукасовичке Кыргыз Республикасынын Улуттук илимдер академиясынын                             А. Алтымышбаев атындагы Философия, укук жана социалдык-саясий изилдөөлөр институтунун улуттук жана чет өлкөлүк философия бөлүмүнүн башчысына;  
Сарыбаев Айылчыга Экономика жана финансы институтунун ректоруна;    

“Кыргыз Республикасынын мамлекеттик кызматына

эмгек сиңирген кызматкер” деген ардактуу наам:

Жаркыналиева Азият Шаболотовнага Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнүн Талас облусундагы ыйгарым укуктуу өкүлүнүн орун басарына;  
Сокеев Азизбек Белековичке Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнүн Аппаратынын чечимдерди аткарууну контролдоо бөлүмүнүн референтине;  
Турусбеков Бактыбек Сагындыковичке Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутатына;  

“Кыргыз Республикасынын саламаттык сактоосуна эмгек сиңирген кызматкер” деген ардактуу наам

Шералиева Алмагүл Сагынбековнага Кыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигинин алдындагы Жүрөк хирургиясы жана органдарды трансплантациялоо илимий-изилдөө институтунун трансфузиология бөлүмүнүн башчысына;  

“Кыргыз Республикасынын билим берүүсүнө

эмгек сиңирген кызматкер” деген ардактуу наам:

Атышов Көбөгөнгө М. Рыскулбеков атындагы Кыргыз экономикалык университетинин проректоруна;  
Ашимбаева Саламатка Ош шаарынын “Бэби Лайф” билим берүү комплексинин директоруна;  
Базарова Лариса Алексеевнага Бишкек шаарынын мэриясынын маданият башкармалыгынын № 5 балдар искусство мектебинин окутуучусуна;  
Байсалов Жоомарт Усубакуновичке И. Арабаев атындагы Кыргыз мамлекеттик университетинин педагогика факультетинин деканына;  

“Кыргыз Республикасынын өнөр жайына

эмгек сиңирген кызматкер” деген ардактуу наам:

Абдуллаев Кайрат Турдаджиевичке “Үмүт и Ко” жоопкерчилиги чектелген коомунун директоруна, Ысык-Ата району, Чүй облусу;  
Дайыров Темиркул Айтмырзаевичке “Түндүкэлектр” ачык акционердик коомунун башкы директорунун техникалык маселелер боюнча биринчи орун басарына;  
Машрапов Асылбек Андалбековичке “Кыргызстан улуттук электр тармагы” ачык акционердик коомунун филиалы – Жалал-Абад жогорку вольттуу электр тармактары ишканасынын директоруна;  

“Кыргыз Республикасынын айыл чарбасына

эмгек сиңирген кызматкер” деген ардактуу наам:

Алымкулов Жалил Абдраимовичке Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнө караштуу Ветеринардык жана фитосанитардык коопсуздук боюнча мамлекеттик инспекциясынын Нарын облусу боюнча жаныбарларды жана жаныбарлардын ылаңдарын идентификациялоо, көзөмөлдөө системасы контролдоо секторунун башчысына;  
Сейитов Эсенбайга Кыргыз Республикасынын Айыл чарба, тамак-аш өнөр жайы жана мелиорация министрлигинин айыл чарба долбоорлорун ишке ашыруу бөлүмүнүн “Мал чарбасын жана рынокту өнүктүрүү” долбоорунун ветеринар адисине;  
Тен Дмитрий Анатольевичке Кыргыз Республикасынын Айыл чарба, тамак-аш өнөр жайы жана мелиорация министрлигинин Айыл чарба өсүмдүктөрүн экспертизалоо боюнча департаментинин директоруна;  
Чебодаев Дмитрий Викторовичке Кыргыз мал чарба жана жайыт илим-изилдөө институтунун кой-эчки өстүрүү жана аргындаштыруу бөлүмүнүн жетектөөчү илимий кызматкерине;  

“Кыргыз Республикасынын дене тарбиясына жана спортуна эмгек сиңирген кызматкер” деген ардактуу наам:

Анкудинов Андрей Владимировичке Кыргыз Республикасынын волейбол боюнча улуттук курама командасынын башкы машыктыруучусуна;  
Бакиров Шейшенкул Турдумамбетовичке Бишкек шаардык мэриясынын теннис, спорттун күч жана паралимпиадалык түрлөрү боюнча олимпиадалык резервдеги адистештирилген балдар-өспүрүмдөр спорт мектебинин директоруна;  
Батырбеков Андрей Муазовичке Ш. Сыдыков атындагы Олимпиадалык резервдеги республикалык окуу жайынын жеңил атлетика боюнча машыктыруучусуна;  
Бекболотов Адылкан Керимкуловичке Бишкек шаарынын мэриясынын  жекеме-жеке спорт боюнча олимпиадалык резервдеги адистештирилген балдар-өспүрүмдөр спорт мектебинин бокс боюнча машыктыруучу-окутуучусуна;  
Щербаков Иван Захаровичке Кыргыз Республикасынын жеңил атлетика федерациясынын башкы катчысына;  

Кыргыз Республикасынын Ардак грамотасы менен сыйлансын:

Айтемиров Камал Мурзакулович “Сүлүктү-Карабулак” жоопкерчилиги чектелген коомунун директору, Сүлүктү шаары, Баткен облусу;  
Айтиев Жеңишбек Акпаралиевич Ош облусунун Кара-Суу районундагы Кызыл-Кыштак айылынын Маданият үйүнүн директору;  
Апышев Адилет Топчубаевич “Ошэлектр” ачык акционердик коомунун электромонтеру;  
Асанов Эмиль Даирович Кыргыз Республикасынын Улуттук илимдер академиясынын “Илим” маалымат-басма борборунун бөлүмүнүн башчысы;  
Ахматова Жыпар Муташовна Кыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Кыргыз радиосунун” баяндамачысы, “Кыргыз Республикасынын композиторлор союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Ашуралиева Тахмина Мирзалыевна адвокат, көз карандысыз эксперт, соттук-укуктук реформанын иш-чараларына мониторинг жүргүзүү боюнча эксперттик жумушчу тобунун мүчөсү;  
Байтиков Курманжан Бурганакович “Чыгышэлектр” ачык акционердик коомунун Түп райондук электр тармагынын башкы инженери;  
Бапанов Багытбек Шериевич “Нур” кɵп тармактуу компаниясынын директору, “Нур реклама” коомдук-маданий гезитинин башкы редактору, Москва шаары, Россия Федерациясы;  
Бектуров Доктурбек Нарын облусунун Ак-Талаа аймактык ооруканасынын хирургия бөлүмүнүн башчысы;  
Жанаева Батмакан Тамабековна Баткен облусунун Баткен районундагы  Т. Садыков атындагы орто мектебинин математика мугалими;  
Джураев Сайдолимжон Маруфович Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаты;  
Дурсунов Атамша Латифович Кыргыз Республикасындагы «Ахыска» түрк диаспорасынын коомдук бирикмесинин төрагасы;  
Есеналиев Сагынбек Сманалиевич Кыргыз Республикасынын Президентинин Аппаратынын мамлекеттик башкаруу саясаты жана уюштуруу-инспектордук иш бөлүмүнүн инспектору;  
Жамантаева Бурул Абдываповна Баткен шаарынын В.И. Ленин атындагы орто мектебинин кыргыз тили жана адабияты мугалими;  
Жолдошов Жеңишбек Шерикбекович Баткен облусунун Кызыл-Кыя аймактык ооруканасынын травматология жана ортопедия бөлүмүнүн башчысы;  
Жумалиев Зайнидин Калидинович Кыргыз Республикасынын Экономика министрлигинин Региондор аралык башкармалыгынын жетекчиси;  
Исаев Эсенжан Маметканович Жалал-Абад облусунун Тогуз-Торо балдар искусство мектебинин музыка мугалими;  
Исанова Мария Насирдиновна Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Социалдык маселелер, билим берүү, илим, маданият жана саламаттык сактоо боюнча комитетинин бөлүмүнүн башчысы;  
Каныбек уулу Оңолбек Кыргыз Республикасынын волейбол боюнча улуттук курама командасынын капитаны;  
Каримов Төлөнбай Ташполотович Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнө караштуу Курчап турган чөйрөнү коргоо жана токой чарбасы мамлекеттик агенттигинин Биотүрдүүлүктү сактоо жана өзгөчө корголуучу жаратылыш аймактары департаментинин Ош өкүлчүлүгүнүн Араван районунун аңчы-адиси;  
Ким Олег Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнө караштуу Кыргыз мамлекеттик юридикалык академиясынын криминалистика жана соттук экспертизалар кафедрасынын профессор-консултанты;  
Кулбаев Аслан Касымалиевич Ж. Баласагын атындагы Кыргыз улуттук университетинин кадрларды кайра даярдоо жана квалификациясын жогорулатуу факльтетинин доценти, соттук-укуктук реформанын иш-чараларына мониторинг жүргүзүү боюнча эксперттик жумушчу тобунун мүчөсү;  
Маманов Көчкөнбай Чекирович Жалал-Абад облусунун Сузак районунун Октябрь аймактык ооруканасынын рентген лаборанты;  
Мараимов Монокбай Ош облусунун Алай районундагы Мурдаш фельдшердик-акушердик пунктунун фельдшери;  
Матвеева Любовь Павловна Кыргыз Республикасынын Акыйкатчысынын (Омбудсменинин) Аппаратынын сот органдары менен иштөө жана соттук процесстерине мониторинг жүргүзүү боюнча бөлүмүнүн инспектору;  
Момбекова Жыргал Канаевна “Эне” кайрымдуулук фондунун президенти;  
Муратов Сапарбек “Талант сыры майыптар коому” коомдук бирикмесинин төрагасы;  
Мыктыбек уулу Эрнис “Чүй облусунун жаш майыптар союзу” коомдук бирикмесинин төрагасы;  
Намазалиев Курманбек Сабырович “Каркыра” жоопкерчилиги чектелген коомунун президенти, Каракол шаары, Ысык-Көл облусу;  
Наркеев Ырысбек Шергазиевич “Чыгышэлектр” ачык акционердик коомунун Нарын филиалынын                  Ат-Башы электр тармактарынын улук диспетчери;  
Нусратова Зулайка Зайналовна А. Жайнаков атындагы Баткен облустук музыкалык драма театрынын артисти;  
Омуралиев Рысбек Адилетович “Чакан ГЭС” ачык акционердик коомунун Быстровск ГЭСинин электромонтеру;  
Омурзакова Зина Касымакуновна Жалал-Абад облустук клиникалык ооруканасынын төрөт үйүнүн реанимация бөлүмүнүн анестезиолог-реаниматолог врачы;  
Осмонова Чолпон Омоковна Кыргыз Республикасынын Жогорку сотунун Конституциялык палатасынын судьясы;  
Өскөнбаев Карыбай “Кумтөр Голд Компани” жабык акционердик коомунун Кумтөр кенинин оор техниканы техникалык тейлөө бөлүмүнүн слесарларынын бригадири;  
Пирматова Джамила Ниматовна К. Карасаев атындагы Бишкек гуманитардык университетинин башкы  бухгалтери;  
Саттарова Алымкан Ногойбековна Кыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим министирлигине караштуу Башталгыч кесиптик билим берүү агенттигинин Республикалык илимий-методикалык борборунун директорунун орун басары;  
Сейтказиева Асель Аметовна Кыргыз Республикасынын Өзгөчө кырдаалдар министрлигинин Калдык сактоочу жайлар менен иштөө боюнча агенттигинин директорунун орун басары;  
Сманова Эркебүбү А. Осмонов атындагы Кыргыз Республикасынын Улуттук китепканасынын улуттук библиография бɵлүмүнүн башкы библиографы;  
Сооронбаев Аскар Акылбекович “Жалалабадэлектр” ачык акционердик коомунун өндүрүштүк-техникалык бөлүмүнүн начальниги;  
Сырдыбаев Улан Муратбаевич “Нурсан” жоопкерчилиги чектелген коомунун башкы директору, Бишкек шаары;  
Тарасов Василий Степанович “Кыргыз темир жолу” улуттук компаниясы” мамлекеттик ишканасынын вагон чарба боюнча филиалынын Бишкек-2 станциясынын техникалык кароо пунктунун вагондордун улук кароочусу;  
Тиллаев Таабалды Гапырович Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаты;  
Тойгонбаев Орозбек Молдалиевич Чүй облусунун Панфилов районунун балдар-өспүрүмдөр спорттук мектебинин директору;  
Тургуналиева Афина Жалал-Абад облусунун Токтогул районундагы И. Умаров атындагы № 9 орто мектебинин математика мугалими;  
Турсунбаев Азизбек Атакозуевич Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаты;  
Турумбеков Каныбек Асанбекович Кыргыз Республикасынын Улуттук банкынын нак акчалардын эксперттик бɵлүмүнүн сүрөтчү-дизайнери, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;  
Ушуров Щукрат Аблимжитович Кыргыз Республикасынын Өкмөтүнө караштуу Жаштар иштери, дене тарбия жана спорт боюнча мамлекеттик агенттигинин алдындагы Спорттун олимпиадалык түрлөрү боюнча дирекциянын Кыргыз Республикасынын грек-рим күрөшү боюнча улуттук курама командасынын улук машыктыруучусу;  
Фуртикова Алла Борисовна Кыргыз Республикасынын Саламаттык сактоо министрлигине караштуу Эне жана баланы коргоо улуттук борборунун функционалдык диагностика бөлүмүнүн башчысы;  
Хаджиев Артык Абдрахманович “Кыргыз Республикасынын “Иттипак” уйгурлар коому” коомдук бирикмесинин төрагасы;  
Чунтонова Людмила Григорьевна Бишкек шаарынын мэриясынын маданият башкармалыгынын алдындагы “Сувенир” орус ыр ансамблинин балетмейстери;  
Эрназаров Эсенбай Токторбаевич Жалал-Абад облусунун Таш-Көмүр аймактык ооруканасынын хирургия бөлүмүнүн анестезиолог-врачы;  
Юсуров Абдумажит Лелезович Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаты.

Кыргыз Республикасынын

Президенти                                                                                      С.Ш. Жээнбеков